Appenzellský salašnický pes

   

Jak to vlastně začalo.........

Po tom, co jsme mnoho, mnoho let měli doma německé ovčáky a knírače, jsme si splnili svůj sen a konečně si pořídili štěňátko bernského salašnické psa, a sice zakladatelku našeho chovu - Ambru z Milešovské salaše.

K tomu v tom památném roce 1999 přibyly ještě dvě hovawartky.

Díky těmto našim třem holkám jsme se postupně seznamovaly s různými lidmi a z řady těchto setkání se "vyklubala" krásná přátelství.

Na námi prvním pořádaném táboře, to bylo v roce 2002, jsme poznali spoustu nových přátel a kamarádů. Mezi nimi byli Janička a Sláva Dohnalovi, Janička a Pavel Pečenkovi, Jiřinka a Milošek Kostkovi a tehdy ještě chovatelka berňáčků, ale již majitelka appenzellí slečny Besinky - Lenka Schönbeková. Nikdo z nás tehdy netušil osudovost těchto setkání.
Zrodila se krásná přátelství, která přetrvávají dodnes.
Šel čas a my jsme se začaly plně věnovat rozvíjení našeho chovu berňáčků. Snažíme se přivážet z ciziny "novou krev" a oživovat tak český chov, ukazovat naše odchovance na výstavách a vybírat takové chovné dvojice, aby z toho byli co možná nejzdravější potomci.
Když jsme u Lenky poznali její druhou appenzellí slečnu Phirušku, usmyslela si Markéta, že si jednou pořídí po Phirušce fenečku (obzvláště pro její fantastickou povahu).
Ovšem osud tomu chtěl, že z jednou......... se stalo z prvního vrhu a tak jsme si 6. 3. 2007 dovezli domů Tesinku, celým jménem Comtessu Šťastná Berjanka.....no a tím se začíná další kapitola v dějinách naší chovatelské stanice.
Pokračování tohoto příbehu budete mít možnost sledovat na těchto stránkách.............

Rok se s rokem sešel a z appenzellího miminka se stala krásná slečna. Ani jsme netušily, jakou fešandu nám to vlastně Phiruška přivedla na svět. Když byl Tessunce rok a kousek, už posbírala tituly český a slovenský Junioršampion. Jako třešnička na dortu je to, že se jí podařilo z třídy mladých získat třikrát titul BOB (nejlepší jedinec v plemeni).

Tessulce bylo 15 měsíců a my jsme se vychystaly na rentgeny a vyhodnocení kyčlí, loktů a ramenních kloubů. Řekly jsme si, když už bude přispaná, tak to necháme udělat všechno, abychom věděly, jak na tom zdravotně je.
A stalo se to, co bylo pouze naším velikým tajným přáním - naše Comtesska má všechny klouby naprosto zdravé a verdikt vyhodnocovatele zněl - 6x nula. FANTASTICKÉ.

Tessulka má i vynikající povahu. Na cestě z nedávné výstavy v Litoměřicích jsme se zastavily u přátel, kteří mají 3 měsíční štěňátko - berňačku. Jejich starší fenka si s ní zatím nechce hrát a Tessa za chvilku pochopila, že teda tohle štěňátko by si hrozně rádo hrálo. Tak sebrala na zahradě gumovou slepičku a hrála si se štěnětem tak úžasným a něžným způsobem, že jsme na to všichni koukali a obrovsky nás to dojalo. Prostě a jednoduše řečeno - zatím nám dělá Tessulka jenom samé radosti........je to krásná a hrdá psí slečna s velikááánským srdíčkem.